Gothic

O Gothic można pisać wiele, gra fenomen jak na 2001 rok, która spędziła sen z oczu niejednej osobie. Bardzo bogata scena moderska, w sumie mówiąc Gothic słyszymy Polska, Niemcy, Rosja, a to za sprawą nadal żyjącej dużej grupy osób odpowiedzialnych za modyfikacje do tego tytułu.

Za grę odpowiedzialne jest niemieckie studio PiranhaBytes, a sam projekt był ich pierwszym „dzieckiem”, które w dniu premiery było praktycznie niemożliwe do przejścia, za sprawą wielu błędów, na odzew ze strony twórców długo czekać nie trzeba było. Wprowadzone zostały łatki, które poprawiły zarówno optymalizacje jak i rozgrywkę fabularną oraz mechaniczną gry.

Gothic osadzony został w świecie fantasy, to gra RPG, która stała się protoplastą dla wielu przyszłych tytułów. Została stworzona na silniku graficznym ZenGin oraz oparta o autorskie rozwiązania technologiczne. Przyznać jednak trzeba, że na dzisiejsze rozwiązania technologiczne, pełną paletę możliwości sam Gothic wypada dość „topornie” na tle innych tytułów, ale… od czego są fani i ich modyfikacje usprawniające działanie gry?

Fabuła skupia się na Bezimiennym skazańcu, który trafia do Górniczej Doliny Khorinis, ta została otoczona magiczną barierą,  mającą na celu uniemożliwić ucieczkę więźniom z wspomnianego miejsca, coś jednak poszło nie tak, a delikatna struktura magiczna bariery została zakłócona. Bariera objęła większy obszar, niż było to w planach, a celem naszego bohatera staje się ucieczka z tego miejsca. Mimo mało rozległego świata gry doświadczymy wielu zwrotów akcji, specyficznego poczucia humoru bohatera, a także wsparcia poznanych przyjaciół, odgrywających dużą rolę w wątku fabularnym Gothic.

Grzech byłby nie wspomnieć o muzyce, a ta buduje potężny klimat w grze. Za ścieżkę dźwiękową odpowiedzialny jest Kai Rosenkranz, niemiecki kompozytor tworzący oprawę audio do serii Gothic i pierwszej części Risen.

Skąd tak ogromny sukces gry, mimo licznych błędów? Przypuszczam, że na sukces gry przeniosło się polskie tłumaczenie i dubbing, jak na tamte czasy zaistniałe czynniki były „czymś”, przenosząc się tym samym na sukces serii. Za samą polonizację tytułu odpowiedzialna jest firma CD Projekt.

Moja ocena: 4/5
Rodzaj: Singleplayer
Link: Steam